Желаните акустични свойства, шумоизолация и звукоабсорбация са нещото, без което не можем.
Нито едно звукозаписно студио и тонрежисьор не могат да започнат работа без тях

За достигане на добри стандарти за шумоизолация и звукоабсорбация разчитаме освен на професионалното мнение на нашите партньори, съшо и на лидери в производството на акустични и звукоизолационни материали.
Ерата на мега-студията отмина.
Днес модерното звукозаписно оборудване , позволяващо ти да записваш аудио с най-високо качество се побира в два куфара.
В същото време физическите принципи на разпространение на звука в стаите, необходимостта от акустична обработка на помещенията, звукоизолиране и звукопоглъщане, остават непроменени.
За да може едно студио да произведе наистина висококачествен и естествен продукт, студиото и контролната стая трябва да имат необходимия и различен един от друг акустичен дизайн. За това ние се доверихме на професионалисти в сферата на акустичната обработка, шумоизолацията и звукоабсорбацията. „Времето за реверберация в Studio 1 е идеално за звукозаписно студио…“ – Това бе констатирано от екипа на нашите партньори от Acoustic Design Systems. Никакви проблеми в ниските честоти, с резонанси и стоящи вълни.
Акустиката на всяка стая може да повлияе дълбоко на качеството на всеки аудио сигнал, който се предава акустично в тази стая. Независимо дали записвате глас или музика в микрофон или смесвате през високоговорителите, стаята може да диктува какво се записва и какво си мислите, че е записано. Поради тази причина всяко сериозно студио се нуждае от сериозна акустика.
На първо място, всяко студио трябва да е тихо. Амбиентният шум ще съсипе акустичния запис или потенциално ще маскира детайли при смесване. Акустиците използват коефицент на критерия за шум (NC), за да определят прага на шума в стаята.
NC използва измервания на нивото на звуковото налягане при девет честоти и съответства на получената крива спрямо стандартните криви. Например, рейтинг NC-15 позволява ниво на SPL от 36dB при 125Hz и 17dB при 1kHz.
Оценките над NC-20 ще бъдат проблематични за повечето аудио произведения. Ако вашият NC е твърде висок, трябва да вземете мерки за неговото намаляване.
Разберете откъде идва шумът и го атакувайте там.
Нискочестотният тътен от климатик може да бъде намален чрез изолиране на модула от конструктивната плоча, върху която е поставен. Ако третирането на източника е невъзможно или недостатъчно ефективно, можете да опитате техники за изолация, за да блокирате шума. Например използвайте врати с плътна сърцевина вместо врати с кухи жила, заменете еднослойното стъкло с двойно стъкло и направете уплътненията на вратите херметични, за да предотвратите изтичането на звук по краищата.
В най-лошия случай (с най-голям бюджет) може да се наложи да изградите нови дялове, за да увеличите изолацията.
Шумоизолацията и звукоабсорбацията са от решаващо значение. Дори една тиха стая ще бъде неподходяща, ако нейната акустика е грешна. Например разбираемостта на речта е лоша в отразяващата се съблекалня. Времето на реверберация на помещението, измерено като RT60, е времето, необходимо на първоначалния звук да намалее с 60 dB. Няма „правилно“ време на реверберация. Прекалено дългото време на реверберация ще „украси“ детайлите, докато твърде краткото време на реверберация ще направи звученето неестествено. Най-общо, времето за записване на инструменталисти от половина до една секунда е почти подходящо за много музикални студия, докато по-краткото време, по-малко от една четвърт секунда, е по-добро за студията за запис на глас. Времето на реверберация се управлява от абсорбцията. Колкото повече абсорбция, толкова по-ниско е времето на реверберация. Най-лесният начин за добавяне на абсорбция е с порести абсорбатори. Листове от акустична пяна, поставени върху иначе отразяващи повърхности, могат да се добавят, докато времето за реверберация не бъде подходящо намалено. Обратно, премахването на абсорбиращи материали удължава времето на реверберация. Това може да е идеалното оправдание да се отървете от стария диван в контролната си стая. Качеството на звука се влияе и от начина, по който звукът се отразява от повърхностите. Плоската отразяваща стена ще даде огледално отражение, което може да даде ехо или може би един вид „акустичен отблясък“. Поставянето на абсорбиращи материали на повърхността би решило проблема, но също така би намалило времето за реверберация.
В малките стаи най-трудно се укротяват ниските честоти. Стайните зони с относително висока и ниска енергия в помещението, дължащи се на отражения от повърхностите на помещението, ще дадат неравномерна честотна характеристика, която е противоречива в цялата стая. Едно от решенията е добавянето на бастрапове, които представляват големи кухи тръби, пълни с абсорбиращи материали, големи блокове акустична пяна или монтирани на стената панелни абсорбери. Това ще помогне за плавна реакция на басите.
Също така си струва да се отбележи, че звукоабсорбиращите материали обикновено са лоши изолатори. Ако ви притеснява механичен шум от съседно помещение, поставянето на акустична пяна на стената ви няма да помогне.
Шумоизолацията и звукоабсорбацията са две корено различни неща!
Като алтернатива, поставянето на пяна в машинното помещение може да намали малко околните нива и по този начин да намали нивото на проникване във вашата стая. Просто третирате източника на шум и абсорбаторите и дифузорите могат да направят чудеса. При големи проблеми е по-рентабилно да наемете акустик, който да ви посъветва.
Що се отнася до стените и подовете, грешните решения могат да ви струват скъпо. Направете го правилно от първия път. Ако имате късмета да планирате изграждането на ново съоръжение, тогава акустикът е абсолютно задължителен. Много архитекти са гении, но много не са квалифицирани в акустиката; ще ви трябват както архитект, така и акустик. За последните поговорете с бившите клиенти на акустика и дори обиколете техните съоръжения, за да сте сигурни, че качеството на звука на дизайна е стабилно. Качеството на вашата работа е толкова добро, колкото шумоизолацията, звукоабсорбацията и акустиката на стаята са направени по правилата.
Честно казано, в днешната дигитална ера всеки, който има скромен бюджет, може да създаде студио за запис и смесване с електроника, която е толкова добра или по-добра от вашето професионално оборудване. Важната разлика между аудиото за спалня и професионалното аудио е акустичното качество на професионалната стая. Можете да правите неща, в студиото които в спалнята не може. Можете да направите акустичен запис или микс и да се уверите, че записът е чист и точен. Ако вашето студио не отговаря на акустичния стандарт, тогава може да не предложите техническо предимство пред студиото за спалня.
Поради това добрата акустика е изключително важна за поддържането на професионалната ви работа.
Поставяне на акустични материали.
Професионалист ги поставя в цялото пространство на студиото. Този процес всъщност започва с разходка в студиото. Аудио инженер преминава през стаята и пляска с ръце възможно най-силно – това е, за да намери „сладката точка“ на студиото. Разучява с какво точно е направвена и шумоизолацията.
Докато прави това, слуша всяка реверберация. Това е така, за да могат да различават две ситуации – да могат да чуят рязък звънещ звук с метален оттенък или да чуят нежен отзвук. Първият сценарий означава, че трябва да има обширно акустично лечение, което да осигури повече абсорбция. Последният сценарий означава, че ще ви трябват по-малко акустични процедури в пространството. Основната цел е да се намери „сладката точка”. Това място е основната точка, където ще бъде настроено цялото оборудване.